Açık ve kapalı alanlarda gerçekleştirilebilen, katılımcıların iş yaşamlarına ayna tutulduğu, bireyin tam olarak merkezde yer aldığı ve böylece hızlı bir içselleştirmenin sağlandığı aktivitelerdir.

Temel ve gelişmiş yaşayarak öğrenme aktiviteleri ile gerçekleştirdiğimiz uygulamalarda, aktiviteler birer araç olarak kullanılmaktadır. Aktivitelerle iş yaşamındaki koşullar ve onların etkileşimleri yansıtılarak, katılımcılara davranışlarını gözlemleme ve bunların sonuçlarını irdeleme şansı verilebilmektedir.

Kendisini tam olarak merkezde hisseden katılımcı, aktivitede oynadığı rolü ve bununla ilgili farkındalığını uzun süre hatırlar. Süreç içinde yaşananlar, aktivitelerin başarıyla tamamlanması kadar önemlidir.

Açık havada ve uygun büyüklükteki kapalı mekanlarda uygulanabilen yaşayarak öğrenme aktivitelerimiz; testler, gözlem raporları, geri bildirim görüşmeleri gibi uygulamalarla desteklenebilmektedir. Bu, ölçülebilir veriler elde etmek açısından önemlidir.

Motive olan kişi gelişime açıktır, içten motive olan kişi, düşünceyi eyleme dönüştürür, hedeflerini belirler ve harekete geçer…

Yüksek motivasyon içeren aktiviteler ile uygulanan programlarımızla katılımcıların, yoğun iş yaşamlarından bir süreliğine de olsa uzaklaşmaları sağlanmakta ve başarmanın keyfine ekip olarak ulaşma duygusu desteklenmektedir.

Teorik alt yapısı iyi kurgulanan motivasyonel aktivitelerle, uygulama salt eğlenceli zaman geçirmekten çıkarak, kuruma karşı aidiyet duygusunun ve takım olma bilincinin pekiştirilmesi mümkün hale gelebilmektedir.

Tüm yaşayarak öğrenme aktivitelerini ve uygulama mekanının olanaklarını yoğun olarak kullanıldığımız motivasyonel programlarımızda, ekipler arası keyifli bir rekabet duygusu da yaşanabilmektedir.

Kurum stratejisinin başarısı, her bir çalışanın üretilen değere yaptığı katkıya bağlıdır. Yetkinlikler, stratejiyle uygulama arasındaki kritik halkayı oluşturur…

Kurum çalışanlarının sürpriz bir şekilde, bir senaryonun tam ortasına düştükleri programlardır. Senaryolarımız, kurum yönetiminin beklentileri ve öne çıkması istenen ögeler göz önünde bulundurarak hazırlanmaktadır.

Aktivite süresince katılımcıların yaşadığı deneyimi içselleştirebilecekleri ve ortak bir strateji geliştirilmesi gereken bir ortam yaratılmaya çalışılmaktadır.

Uygulamalarda ekipler, birbiri ardına karşılaştıkları görevleri başarıyla tamamlayarak, ortak hedefe doğru adım adım yaklaşmaya çalışırlar. Bu uygulamalarda, motivasyon kadar “örgütsel davranış ve ekip psikolojisi” de ön plana çıkmaktadır.

Patlamaya hazır bir bomba, kurtarılmayı bekleyen bir dağcı, sultanın çalınan mücevheri, antik çağlardan günümüze ulaşan gizemli bir sandık… hepsi senaryolarımızın bir parçası olabilir.

Ölçülebilen ve kontrol edilebilen riskler, ekip performansını ve problem çözme, kriz yönetme becerilerini yukarılara taşır…

Kişisel ve örgütsel becerilerin, adrenalin duygusuyla pekiştirildiği macera programlarımız, kurum çalışanlarının “rahat bölge”lerinden çıkma yönünde desteklendikleri uygulamaları içerir. Macera programlarımızda, çevresel koşullar, kriz etkenleri olarak kullanılmaktadır.

Tüm macera sporlarının uygulama bölgesindeki coğrafik olanaklar doğrultusunda birleştirildiği keyifli ve unutulmaz macera programlarında birinci önceliğimiz; “fiziksel ve psikolojik güvenliktir”.

Macera aktiviteleri, bir “senaryolu aktivite” dahilinde de uygulanabilir, katılımcıları ipuçlarına götüren her bir görev bir macera sporuyla ilişkilendirilebilir.

Macera aktiviteleri uygulamalarında, katılımcıların tüm gereksinimlerinin, arazi koşullarında ve açık havada karşılandığı, yüksek standartlara sahip kamplar da organize edilebilmekteyiz. Böylece katılımcıların tüm programı doğa koşullarında ve meraklı gözlerden uzak olarak deneyimlemesi sağlanabilmektedir.

Atölye uygulamalarında en önemli yaklaşım; yaşama ve olaylara seyirci kalmaktan çok “katılmak ve üretmektir”.

Kurum çalışanlarınızın, farklı spor ve sanat dallarında etkinliklerde bulunabilecekleri keyifli atöyle uygulamalarımızda, katılımcılar çok farklı etkinliklere dahil olabilmektedirler.

Çoğu katılımcının yaşamında belki de ilk kez gerçekleştirdiği atölye çalışmaları; kişisel gelişim ve vizyon açısından son derece önemli uygulamalar içerir.

Cam ürünleri, heykeller, resimler gibi üretilen eserlerin katılımcıda kalıyor olması, kuruma karşı hissedilen aidiyet duygusunu ve üretim hazzını desteklemektedir.

Resim, ritim, cam, heykel sanat atölyelerimiz gibi yoga, pilates, aikido gibi spor dalları da keyifle uygulanabilmektedir.

Önemli olan; bugün nerede olduğumuz değil, düne göre nerede olduğumuzdur…

“Yaşam boyu sürekli öğrenme” yaklaşımı çerçevesinde firmanızın ihtiyaçları ve talepleriniz doğrultusunda özel olarak hazırladığımız kişisel gelişim eğitimlerimizle; firma çalışanlarınızın, kendisini, bilgi ve yetkinliklerini sürekli yenilemesi, geliştirmesi, iş ve özel yaşamın hızlı değişen dinamiklerine gerekli cevabı verebilmesi ve hatta bunun da ötesine geçerek mevcut problemleri çözebilmesi veya olası problemleri öngörüp önlem alabilmesi yönünde yardımcı oluyoruz.

Çalışanlarınızın firma, ürün, hizmet ve diğer süreçlere yönelik yeni önerilerle gelebilmesi yönünde hem bir farkındalık yaratıyor hem de eğitimlerimizde sıklıkla kullandığımız “işe yönelik egzersizler ve senaryolar” (case study) yardımıyla davranış değişikliği yönünde destek veriyoruz.

Açık ve kapalı alanlarda, yurt içi ve yurt dışı tüm bölgelerde gerçekleştirdiğimiz yaşayarak öğrenme ve kurumsal gelişim hizmetlerimizle, kurum çalışanlarınızda pozitif tutum değişiklikleri yaratmak için, aktiviteler tasarlıyor ve uyguluyoruz.

Katılımcı grup profili, yaş dağılımı, beklentileriniz, mekan, aktiviteye ayrılan süre vb. bir çok etken ile şekillenen programlarımızda sizler için en doğru ve hızlı sonuç alınabilecek aktiviteler seçilerek uygulanmaktadır.

Aktiviteler ve diğer uygulamalarımız hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Kızılırmak Mh. Eskişehir Yolu No:3, Next Level Loft Ofis No:25 06520 Çankaya/ANKARA

0545 445 82 06 / 0312 963 38 12

info@igeme.net

Bilgilerinizi Bırakın, Sizi Arayalım